Astronomia

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii
Wersja Dorocinska (dyskusja | edycje) z dnia 11:54, 7 sty 2007
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Astronomia, z gr. astron - gwiezdny, kosmiczny i nomós - pole, dziedzina lub nómos - zwyczaj, prawo, melodia, ton; nauka o matematycznych i fizycznych właściwościach Kosmosu, która swój początek wywodzi z astrologii. Do XV w. każdy człowiek badający niebo, rządzące nim prawa i wpływ zmian w Kosmosie na życie ziemskie, był astrologiem. Dopiero na przełomie XV/XVI w. n.e. astronomia oddzieliła się od astrologii, choć długo jeszcze wykładali ją na uczelniach co najznakomitsi astrologowie a jednym z ważniejszych obowiązków profesora na katedrze astronomii było dostarczanie tzw. prognostyków, łączących zapowiadane zjawiska niebieskie z życiem ziemskim, z czego słynęła m.in. Akademia Krakowska (traktuje o tym esej Marcina Bylicy z Olkusza Prognostyk komety z 1472 roku).

Później, w czasach, gdy Kościół odwrócił się od astrologii i zaczął ją prześladować, neofitka astronomia zaparła się swojego pochodzenia i zaczęła dawnych swoich mistrzów astrologów nazywać astronomami, żeby nie być posądzoną, iż opiera się na niekochanej przez władze kościelne astrologii i móc nadal czerpać z sakiewek krezusów zarówno świeckich, jak i kościelnych. Z czasem astrologia, zepchnięta do podziemia, utraciła status nauki wykładanej w najlepszych akademiach, a i rozwój astronomii był długi czas hamowany koniecznością dostosowywania się do doktryn kościelnych (dzieło Kopernika było na indeksie od 1616 do 1822 roku - nie wolno było go publikować, czytać ani się na tę teorię powoływać).

Obecnie dzięki znacznym dotacjom, stosowaniu coraz lepszych przyrządów i możliwości badania nieba z przestrzeni kosmicznej, poza atmosferą Ziemi, astronomia jest jedną z naszybciej rozwijających się nauk, wyłoniło się z niej wiele następnych specjalistycznych gałęzi, jak astrofizyka, kosmologia, astrobiologia, radioastronomia itp.

zobacz także:

W innych językach

العربية (AR): httpعلم الفلك

català: httpastronomia

česky: httpastronomie, httphvězdářství

dansk: httpastronomi

deutsch: httpAstronomie, Sternkunde

eesti: httpastronoomia

ελληνικά: httpαστρονομος (astronomos)

English: httpastronomy

español:</small> httpastronomía

esperanto:</small> astronomio, httpastroscienco

française:</small> httpastronomie

gaeilge: réalteolaíocht

עברית (HE): httpאסטרונומיה

hrvatski: httpastronomija

iinterlingua: httpastronomia

italiano: httpastronomio

한국어: httpastronomia

lietuvių: httpastronomija

magyar: httpcsillagász

nederland: httpastronomie, sterrenkunde

norsk: httpastronomi

português: httpastronomia

русский: httpастрономия (astronomija)

slovensky: astronómia

slovenščina: httpastronomija, zvezdoznanstvo

suomi: httpastronomia, tähtitiede

svenska: httpastronomi

Osobiste