Astrologia

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii

Astrologia (z gr. αστρολογία = άστρον + λόγος) - dosłownie: nauka o gwiazdach.

Badanie związków istniejących między światem pozaziemskim a ziemskim. W uproszczeniu rozumiana jest jako badanie wpływów ciał niebieskich na sprawy ludzkie. Słowa "wpływ" nie należy tu jednak rozumieć dosłownie i w duchu przyczynowo-skutkowym, mechanistycznym. Astrologia należy do jednej z najstarszych dziedzin ludzkiej wiedzy. Jej początki sięgają czasów Sumerów, choć udokumentowany horoskop w formie zbliżonej do obecnej pochodzi dopiero z roku 410 p.n.e.

Istnieją dwa podejścia do astrologii: ezoteryczne i egzoteryczne. Obecnie astrologia powszechnie znana jest tylko w ujęciu egzoterycznym i jako taka zajmuje się wnioskowaniem głównie o charakterze i losie człowieka, podejmując próby przewidzenia rozwoju jego życia i wydarzeń w nim zachodzących.

Podstawowym instrumentem badawczym astrologii jest horoskop.

Spis treści

Działy i gałęzie astrologii

Astrologia nazywana jest czasem wiedzą królewską. Królewskość jej bierze się jednak nie od wyższości nad innymi dziedzinami (jak często błędnie się uważa), lecz z historycznych zaszłości. Od początku bowiem nielicznych wówczas astrologów można było znaleźć tylko na dworach królów i władców. Astrologia (jako a. mundalna i a. elekcyjna, gdyż tylko takie wtedy istniały) wykorzystywana była przy sprawowaniu władzy w państwie.

Do XV w. nie istniało rozróżnienie na astrologię i astronomię, astrologia zajmowała się zarówno badaniem zjawisk i ciał niebieskich, jak i ich wpływem na losy Ziemi i ludzi. Dopiero na przełomie XV/XVI w. astronomia oddzieliła się jako odrębna gałąź nauki, jednak przez długi jeszcze czas jednym z ważniejszych obowiązków profesora na katedrze astronomii było dostarczanie tzw. prognostyków, łączących zapowiadane zjawiska niebieskie z życiem ziemskim, z czego słynęła m.in. Akademia Krakowska (traktuje o tym esej Marcina Bylicy z Olkusza Prognostyk komety z 1472 roku).

O roli astrologów w Polsce, w dobie odrodzenia może zaświadczyć ich pozycja na dworach królewskich. Sławny polski astrolog Kasper Goski ogłosił w 1571 roku, tuż przed bitwą morską pod Lepanto, wielkie zwycięstwo chrześcijan nad Turkami, za co otrzymał od wdzięcznych Wenecjan miedziany posąg i roczną pensję w wysokości 300 dukatów. Już Kazimierz Wielki zatrudniał astrologa, a w 1464 roku Kazimierz Jagiellończyk zatrudnił jako astrologa Piotra Gaszowca. Zygmunt August liczył się z ich opiniami - za radą profesora Piotra Proboszczowicza król przesunął dwa razy termin koronacji Katarzyny Austriackiej w 1553 roku i otrzymał od niego informację o śmierci w 72 roku bez określenia, czy jest to data kalendarzowa czy wiek monarchy. Przepowiednia sprawdziła się o tyle, że Zygmunt August zmarł w roku 1572. Z kolei astrolog Marcin Fox przepowiedział władcy śmierć w 1552 - miał wtedy miejsce wypadek z salwami honorowymi, z których jedna zabiła człowieka stojącego tuż przy królu. W XVI wieku na dworze Henryka Walezego służył wybitny lekarz i astrolog Jerzy Joachim Retyk.

Zobacz także

Linki zewnętrzne

W innych językach

العربية (AR):علم التنجيم (ilm at-tandżim)

български: астрология

brasileiro portuguęs: astrologia

català: astrologia

česky: astrologie

中文: 占星学

dansk: astrologi

deutsch: Astrologie

eesti: astroloogia, tähetarkus

ελληνικά : αστρολογια

English: astrology

español: astrología

esperanto: astrologio

fârsi: elme nojum

française: astrologie

gaeilge: astralaíocht

עברית (HE): אסטרולוגיה, (ictagninut), תורת הכוכבים (torat ha-kochawim), אסטרולוגיה (astrologia)

hindi: jyoteesh vidyaa

hrvatski: astrologija

interlingua: astrologia

italiano: astrologia

日本語: 占星術

kiswahili: astrolojia, unajimu

latina: astrologia

latviešu valoda: astroloģia

lietuvių: astrologija

magyar: csillagjóslás, asztrológia

makedonski: astrologija

nederland: astrologie

norsk: astrologi

português: astrologia

română: astrologie

русский: астрология

slovensky: astrológia

slovenščina: astrologija

suomi: astrologia

svenska: astrologi

Thamił: Jōthisiyam

украiнсъкий: астрологія

Osobiste