Regiomontanus

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii
(Różnice między wersjami)
m (8 wersji)
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
'''Regiomontanus''', właść. Johannes Müller, ur. 6 czerwca 1436; 16:30; +00:40; Frankonia, Niemcy; 48N10; 10E00. Astronom, astrolog i matematyk niemiecki, profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego, od 1471 przebywał w Norymberdze, gdzie m.in. założył obserwatorium astronomiczne. Od 1475 biskup Ratyzbony. Był doradcą naukowym papieża Sykstusa IV.
+
'''Regiomontanus''', właść. Johannes Müller, ur. 6 czerwca 1436; 16:30; +00:40; Frankonia, Niemcy; 48N10; 10E00. [[Astronom]], [[astrolog]] i matematyk niemiecki, profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego, od 1471 przebywał w Norymberdze, gdzie m.in. założył obserwatorium astronomiczne. Od 1475 biskup Ratyzbony. Był doradcą naukowym papieża Sykstusa IV.
  
Do jego zasług nalezy zaliczyć usystematyzowanie ówczesnej trygonometrii płaskiej i sferycznej: w 1533 r. wydał w Norymberdze ''O trójkątach wszelkiego rodzaju ksiąg pięcioro'', zawierające systematyczny wykład trygonometrii płaskiej i sferycznej. Znany jest np. wzór Regiomontana (twierdzenie tangensów). Trygonometria, stanowiąca przedtem nieuporządkowany zbiór reguł twierdzeń i tablic dla celów astronomicznych, stała się odtąd dyscypliną całkowicie samodzielną niezależną od astronomii. Regiomontanus nadał trygonometrii rangę dyscypliny naukowej i wnósł wielki wkład w jej rozwój. Stosował też metody algebraiczne do zagadnień geometrycznych. W postaci, którą nadał jej Regiomontan, trygonometria przetrwała w zasadzie bez zmian do wieku XVIII.
+
Do jego zasług nalezy zaliczyć usystematyzowanie ówczesnej trygonometrii płaskiej i sferycznej: w 1533 r. wydał w Norymberdze ''O trójkątach wszelkiego rodzaju ksiąg pięcioro'', zawierające systematyczny wykład trygonometrii płaskiej i sferycznej. Znany jest np. wzór Regiomontana (twierdzenie tangensów). Trygonometria, stanowiąca przedtem nieuporządkowany zbiór reguł twierdzeń i tablic dla celów astronomicznych, stała się odtąd dyscypliną całkowicie samodzielną niezależną od [[astronomia|astronomii]]. Regiomontanus nadał trygonometrii rangę dyscypliny naukowej i wnósł wielki wkład w jej rozwój. Stosował też metody algebraiczne do zagadnień geometrycznych. W postaci, którą nadał jej Regiomontan, trygonometria przetrwała w zasadzie bez zmian do wieku XVIII.
  
 
Był jednym z faktycznych autorów [[kalendarz gregoriański|kalendarza gregoriańskiego]]. Najprawdopodobniej wprowadził obecną notację ułamków dziesiętnych.
 
Był jednym z faktycznych autorów [[kalendarz gregoriański|kalendarza gregoriańskiego]]. Najprawdopodobniej wprowadził obecną notację ułamków dziesiętnych.
Linia 18: Linia 18:
  
 
* [[Domy Regiomontanusa]]
 
* [[Domy Regiomontanusa]]
* [[Astrolodzy]]
 
  
 
==Linki zewnętrzne==
 
==Linki zewnętrzne==
Linia 24: Linia 23:
 
* [http://www.hps.cam.ac.uk/starry/regioastrol.html O Regiomontanusie po angielsku]
 
* [http://www.hps.cam.ac.uk/starry/regioastrol.html O Regiomontanusie po angielsku]
 
* [http://en.wikipedia.org/wiki/Regiomontanus O Regiomontanusie w angielskiej Wikipedii]
 
* [http://en.wikipedia.org/wiki/Regiomontanus O Regiomontanusie w angielskiej Wikipedii]
[[Kategoria:Astrolodzy]]
+
[[Kategoria:Astrolodzy niemieccy|Regiomontanus]]

Aktualna wersja na dzień 17:49, 5 gru 2009

Regiomontanus, właść. Johannes Müller, ur. 6 czerwca 1436; 16:30; +00:40; Frankonia, Niemcy; 48N10; 10E00. Astronom, astrolog i matematyk niemiecki, profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego, od 1471 przebywał w Norymberdze, gdzie m.in. założył obserwatorium astronomiczne. Od 1475 biskup Ratyzbony. Był doradcą naukowym papieża Sykstusa IV.

Do jego zasług nalezy zaliczyć usystematyzowanie ówczesnej trygonometrii płaskiej i sferycznej: w 1533 r. wydał w Norymberdze O trójkątach wszelkiego rodzaju ksiąg pięcioro, zawierające systematyczny wykład trygonometrii płaskiej i sferycznej. Znany jest np. wzór Regiomontana (twierdzenie tangensów). Trygonometria, stanowiąca przedtem nieuporządkowany zbiór reguł twierdzeń i tablic dla celów astronomicznych, stała się odtąd dyscypliną całkowicie samodzielną niezależną od astronomii. Regiomontanus nadał trygonometrii rangę dyscypliny naukowej i wnósł wielki wkład w jej rozwój. Stosował też metody algebraiczne do zagadnień geometrycznych. W postaci, którą nadał jej Regiomontan, trygonometria przetrwała w zasadzie bez zmian do wieku XVIII.

Był jednym z faktycznych autorów kalendarza gregoriańskiego. Najprawdopodobniej wprowadził obecną notację ułamków dziesiętnych.

Po smierci Peuerbacha Regiomontanus dokończył i wydał rozpoczęte przez niego tłumaczenie Almagestu Ptolemeusza na łacinę, a wspólnie z G. Peurbachem napisał Epitoma in Almagestum Ptolemaei (1496). Współpracował też z Marcinem Bylicą z Olkusza - ich wspólnym dziełem są m.in. tablice astronomiczne. Tabule directionum ukazały się w 1490 r., już po smierci Regiomontana.

Martin Behaim i Regiomontanus skonstruowali pierwszy globus.

Regiomontanus jest wspólnie z Marcinem Bylicą autorem jednego z systemów domów (pól) astrologicznych, nazwanego od jego imienia Domami Regiomontanusa.

Zmarł w Rzymie 27 czerwca 1476.

Jego imieniem nazwano krater na Księżycu o średnicy 129 km.

Zobacz także:

Linki zewnętrzne