Wodnik

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii
(Różnice między wersjami)
(w astronomii)
m (54 wersje)
 
(Nie pokazano 35 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Kategoria:Zodiak]]
+
# [[Wodnik (znak zodiaku)]]
'''Wodnik''' - jedenasty znak [[Zodiak|Zodiaku]]. Łacińska nazwa: Aquarius, skrót: Aqu.
+
# [[Wodnik (mitologia)]]
 
+
# [[Wodnik (gwiazdozbiór)]]
* symbol - [[Grafika:Wodnik.gif]]
+
[[Kategoria:Strony ujednoznaczające]]
* władca - [[Uran]] (nowy władca), stary władca - [[Saturn]]
+
* kwadrat - stały
+
* żywioł - powietrze
+
* jakość - + (yang)
+
 
+
== w astrologii ==
+
 
+
Jedenasty [[znak Zodiaku]], należący do [[Kwadrat stały|kwadratu stałego]] i [[Trygon powietrzny|trygonu powietrznego]]. Do czasu odkrycia [[Uran|Urana]] władał nim [[Saturn]], rządzący równocześnie znakiem [[Koziorożec|Koziorożca]] - uważano, że w Koziorożcu ma swój dom dzienny, a w Wodniku nocny. Poznawszy własności planety [[Uran]] astrologowie uznali, że bardziej odpowiada on naturze znaku Wodnika, niż jego dawny władca. W ten sposób trzy pokolenia naczelnych bogów Olimpu ([[Jowisz]]-[[Saturn]]-[[Uran]]) otrzymały astrologiczne władctwo kolejnych [[znak Zodiaku|znaków Zodiaku]] ([[Strzelec]]-[[Koziorożec]]-Wodnik), zajmujących tradycyjnie olimpijski szczyt zodiakalnej mandali. Obecnie wielu astrologów rozpatruje [[podwójne władztwo]] znaku Wodnika - głównym władcą jest [[Uran]], a jego współwładcą jest [[Saturn]].
+
 
+
W astrologicznych interpretacjach Biblii Wodnik symbolizował arcykapłana Annasza rozdzierajacego szaty. Wśród czterech cherubów u tronu bożego: Lwa, Cielca i Orła - Wodnik symbolizuje cheruba o postaci człowieka. Również w Zodiaku, z symbolami ludzkim związane są jedynie trzy znaki: [[Bliźnięta]], [[Panna]] i Wodnik.
+
 
+
Wodnika kojarzymy w astrologii głównie ze wszystkim, co jest niestandardowe, nietypowe, rewolucyjne, nowatorskie. Mitologiczny symbol tego znaku, jego nazwa, kojarzą się z wodą, podczas, gdy w astrologii Wodnik jest znakiem powietrznym. Dawni alchemicy wysoko cenili znak Wodnika, uważali jednak, ze był on kobietą. Amfora miała symbolizować rozrodcze siły natury.
+
 
+
Jako znak opozycyjny do [[Lew|Lwa]], Wodnik przedstawia też z Lwem pewne podobieństwa cech, jak egocentryzm, rozwinięty potencjał twórczy, skłonność do zabawy, błyskotliwość, egocentryzm. Na niskim etapie rozwoju Wodnik przejawia cechy [[Lew|Lwa]] i odwrotnie - wysoko rozwinięty zodiakalny [[Lew]] przejawia pewne cechy Wodnika. Różnica pomiędzy tymi znakami jest jednak wyraźna. [[Lew]] robi wszystko, aby pokazać światu swoją oryginalność, aby jego indywidualność została zauważona. Wodnik tego nie potrzebuje. Wodnika stać na to, aby być sobą i robić to, co uważa za stosowne, a to powoduje, że trudno go ani jego działań nie zauważyć. [[Lew]] stara się odpowiadać na społeczne zapotrzebowanie, uzyskać popularność, być docenionym, zyskać rozgłos. Wodnik ma to w nosie, "olewa" to - wodą ze swojego dzbana. Jego maksymą jest "jeżeli to, co robię ci się nie podoba, to ty masz problem". Często trafia w społeczne zapotrzebowanie w ogóle się o to nie starając. Częściej jednak bulwersuje społeczność swoją działalnością, łamiąc rozmaite tabu, mówiąc głośno to, o czym inni nie maja odwagi pomysleć, eksperymentując z życiem. Często bywa nieakceptowany, bo wyraża sobą to, co inni by może i chcieli, ale się boją nawet tego bać.
+
 
+
W cyklu zodiakalnego rozwoju, po fazie [[Koziorożec|Koziorożca]], w której człowiek uparcie dążył do "bycia kimś", w Wodniku odkrywa, że nie musi tego robić. Wodnik jest "kimś", bo jest sobą. Wobec tego najważniejszmym celem staje się teraz wolność, prawo do postępowania według własnych zasad i pragnień. W społeczności, gdzie wszyscy czują się wolni, a eksponowanie indywidualności i braku ograniczeń jest naturalne, Wodnik może być akurat niestandardowo ortodoksyjny i konserwatywny. Nawet w konserwatywnym otoczeniu, jego konserwatyzm może być tak przesadny, że razi największych ortodoksów.
+
 
+
[[Koziorożec]] pnie się mozolnie po kolejnych szczebelkach społecznej drabiny, coraz bardziej dociskając sprężynę zasad, przepisów, norm i regułek. W Wodniku ta spręzyna zostaje nagle zwolniona. Uporządkowany, stabilny świat [[Koziorożec|Koziorożca]] przeradza się w Wodniku w świat chaosu i anarchii. Wodnik wie już, że prawa, pieczątki, ograniczenia, nie są potrzebne, że to tylko faza przejściowa, ale nie ma jeszcze mądrości [[Ryby|Ryb]]. Dopiero w [[Ryby|Rybach]] uzyska największą, jedyną prawdziwą wolność, którą jest umiejętność rezygnacji ze wszystkiego, uwolnienie się z uzależnienia od potrzeby wolności, uzyskanie pełnej wolności wewnętrznej.
+
 
+
Wodnik jest symbolem demokracji. Charakterystycznymi cechami Wodnika są tolerancja i idealizm. Wodnik poszukuje takiego miejsca w społeczeństwie, w którym może realizować swoje ideały i zachować swoją indywidualność, równocześnie przebywając w grupie. W odróżnieniu od fazy [[Ryby|Ryb]], [[faza]] Wodnika nie lubi odosobnienia, potrzebuje towarzystwa i współpracy. W odróżnieniu jednak od [[Koziorożec|Koziorożca]], preferuje grupy i związki nieformalne, bez określonych sztywnych reguł i konwenansów.
+
 
+
O ile [[Koziorożec]] reprezentuje życie i sposób myślenia ustrukturalizowane i systematyczne, Wodnik pracuje zrywami, a jego sposób myślenia przypomina raczej "chwytanie" pojawiajacych się pomysłów. Od jego indywidualnego poziomu i stanu "wytrenowania" zależy, jakie to będa pomysły i w jakim stopniu potrafi je wykorzystać - granica pomiędzy geniuszem, a szaleństwem jest płynna.
+
 
+
== w mitologii ==
+
 
+
W mitologii greckiej utożsamiano Wodnika z podczaszym Olimpu - Ganimedesem. Ganimedes był pięknym chłopcem, synem króla Trosa (stąd Troja), którego Zeus porwał z Ziemi i osadził na Olimpie; podobno chciał, by urodziwy chłopiec dzielił z nim łoże. Hera gniewała się na Zeusa, że w miejsce dotychczasowej boskiej karmicielki Hebe, jej córki, uczynił podczaszym tego młodzienńca. Rozzłoszczony na Herę Zeus umieścił wizerunek Ganimedesa na firmamencie niebieskim jako Wodnika.
+
 
+
We wcześniejszych mitach Wodnik nie był urodziwym trojańskim chłopcem, ale egipskim bogiem patronującym źródłom Nilu.
+
 
+
Inni Grecy widzieli w Wodniku Kekropsa - sprawiedliwego i oszczędnego attyckiego władcę. Kekrops - syn Matki Ziemi, półczłowiek i półwąż ożenił sie z córką najstarszego króla Attyki. Wprowadził monogamię, podzielił Attykę na 12 gmin, znióśł krwawe ofiary dla bóstw, zastępując je ofiarą z placków jęczmiennych, podobno ofiarował tez bogom ofiarę z wody zamiast z wina.
+
 
+
Jeszcze inni twierdzą, że Wodnik najbliższy jest Proteuszowi - rogatemu bogu morskiemu. Proteusz był synem Tetydy i Okeanosa, miał dar przepowiadania przyszłości i szybkiego przemieniania swej postaci. Jego talentów doświadczył Herakles, gdy pokonany bóg morski w jego rękach przemieniał się to w rybę, to w węża.
+
 
+
Są też i tacy, którzy uważają, ze Wodnik to nie tyle Aquarius, co Versarius (Wylewacz), ten, który chlusta wodą - bóg deszczu. Deszcz w gorącym klimacie śródziemnomorskim był błogosławieństwem, ludzie złaknieni deszczu bóstwo deszczu uwazali za istotę dobroczynną. Boga deszczu zawsze przedstawiano z naczyniem w rękach. Amfora, miseczka lub dzban były symbolem obfitości wody. Gniew bogów mógł jednak tą obfitość przemienić w nadmiar, powodując potop. W jednej z greckich legend Wodnik symbolizował Zeusa, który wylewał strumienie wody na Ziemię, chcąc ukarać grzesznych ludzi.
+
 
+
W Grecji Wodnik patronował także miesiącowi godów małżeńskich.
+
 
+
Już na starych babilońskich kamieniach Wodnik był wyobrażany w postaci klęczącego męża, który z wiadra trzymanego na ramieniu wylewa wodę.
+
 
+
W Egipcie był symbolem wylewu Nilu i okresu deszczowego. Egipcjanie sądzili, że wylewy Nilu wywołuje Wodnik przelewając wodę ogromnym wiadrem ze źródła do rzeki.
+
 
+
U Hebrajczyków był on człowiekiem, który wyprowadzał do puszczy kozła obarczonego grzechami całej społeczności.
+
 
+
== w astronomii ==
+
 
+
[[Gwiazdozbiór]] nieba północnego, w naszych szerokościach [[gwiazdozbiór]] jesiennych wieczorów. Wchodzące w jego skład [[Gwiazda|gwiazdy]] nie należą do najjaśniejszych ale dawniej obserwowano je z wielką uwagą. [[Wschód]] [[Gwiazda|gwiazdy]] [[Sadalsud]] zapowiadał okres deszczów, a [[zachód]] oznajmiał koniec wiania monsunu.
+
 
+
--[[Użytkownik:Neptus|(JR)]]
+
 
+
== linki zewnętrzne ==
+
 
+
*  [http://gwiazdozbiory.eulersoft.com.pl/Aqr.html O Wodniku w serwisie Gwiazdozbiory]
+
 
+
== w innych językach ==
+
 
+
català: Aquari<br>
+
česky: Vodnář<br>
+
dansk: Vandmanden<br>
+
Deutsch: Wassermann<br>
+
eesti: Veevalaja<br>
+
ελληνικά : Υδροχόος<br>
+
English: Aquarius, Water Bearer, Water Carrier<br>
+
español: Acuario<br>
+
esperanto: Amforo<br>
+
française: Verseau<br>
+
עברית (HE): דלי (dli)<br>
+
hrvatski: Vodenjak<br>
+
interlingua: Aquario<br>
+
italiano: Aquario<br>
+
latina: Aquarius<br>
+
latviešu valoda: Ūdensvīrs<br>
+
lietuvių: Vandenis<br>
+
magyar: Vízöntő<br>
+
nederland: Waterman<br>
+
norsk: Vannmannen<br>
+
portuguê: Aquário<br>
+
русский: Водолей<br>
+
slovensky: Vodnár<br>
+
slovenščina: Vodnar<br>
+
suomi: Vesimies<br>
+
svenska: Vattumannen<br>
+

Aktualna wersja na dzień 18:03, 5 gru 2009

  1. Wodnik (znak zodiaku)
  2. Wodnik (mitologia)
  3. Wodnik (gwiazdozbiór)
Osobiste