Układ słoneczny

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii

Układ Słoneczny to układ planetarny Słońca.

f8KdKi <a href="http://emruovtfhomp.com/">emruovtfhomp</a>, [url=http://dkaetimklitj.com/]dkaetimklitj[/url], [link=http://vuczewnhmmwp.com/]vuczewnhmmwp[/link], http://ovglvrarlxbf.com/

W astronomii

Składa się, zaczynając od środka, z następujących obiektów:

Zgodnie z oficjalnym podziałem uchwalonym na XXVI Zgromadzeniu Ogólnym IAU 24 sierpnia 2006 r., każdy z obiektów Układu obiegających Słońce należy do jednej z 3 kategorii:

  1. Planety - osiem dużych planet od Merkurego do Neptuna (8)
  2. Planety Karłowate (Dwarf Planets) - Pluton i inne okrągłe obiekty, które nie "są same w swojej okolicy" i nie są satelitami innych obiektów (jak dotąd oficjalnie 3, w praktyce przynajmniej kilkadziesiąt)
  3. Mniejsze obiekty Układu Słonecznego (Small Solar System Bodies) - wszystkie inne obiekty okrążające Słońce (bardzo duża liczba).

Obowiązujące definicje:

  1. Planeta - to ciało niebieskie, które krąży wokół Słońca, ma dostatecznie dużą masę, aby jej siły grawitacji potrafiły ją utrzymać w stanie równowagi hydrostatycznej (niemal okrągły kształt) i "oczyściła" okolicę swojej orbity z innych większych obiektów.
  2. Planeta karłowata - to ciało niebieskie, które krąży wokół Słońca, ma dostatecznie dużą masę, aby jej siły grawitacji potrafiły ją utrzymać w stanie równowagi hydrostatycznej (niemal okrągły kształt) i nie jest sama w swojej okolicy, ani nie jest księżycem.
  3. Wszystkie pozostałe obiekty okrążające Słońce są "mniejszymi ciałami Układu Słonecznego"

Linki zewnętrzne

Osobiste