Papież Sylwester II

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii

Papież Sylwester II, Gerbert z Aurillac urodził się w Aurillac w Owernii w południowo-centralnej Francji, ok. 945 roku. Matematyk, astrolog i filozof.

Był benedyktynem i pierwszym papieżem Francuzem. Bardzo wykształcony: klasycznie w opactwie benedyktynów w Aurillac oraz w szkołach arabskich w klasztorze Santa María de Ripoll w Katalonii (gdzie studiował matematykę, astronomię i mechanikę).

W latach 972-982 nauczyciel szkoły katedralnej w Reims, następnie na dworze Ottona II; od 991 arcybiskup Reims, od 998 r. Rawenny; wychowawca króla francuskiego Roberta II Pobożnego; wychowawca i doradca cesarza Ottona III; dążył do odrodzenia pod berłem Ottona III cesarstwa rzymskiego jako uniwersalnej monarchii chrześcijaństwa; zapoczątkował organizację Kościoła w Polsce, w 1000 utworzył arcybiskupstwa w Gnieźnie i na Węgrzech.

Uznawany za najwybitniejszego matematyka X wieku, rozpowszechnił w chrześcijańskiej Europie cyfry arabskie oraz system dziesiętny. Charles Seife[1] twierdzi że Sylwester II poznał cyfry arabskie w czasie podróży do Hiszpanii, ale była to wersja bez zera. Jako jeden z pierwszych uczonych europejskich zajmował się logiką formalną. Skonstruował abak Gerberta, a także pierwszy zegar mechaniczny i kilka instrumentów astronomicznych. Skonstruował również kilka instrumentów muzycznych, w tym organy. Jest autorem traktatu De rationali et de ratione uti, w którym rozważa m.in. kwestię klasyfikacji nauk. Był też słynnym kolekcjonerem manuskryptów.

Ze względu na swoją rozległą matematyczną wiedzę, podejrzewany bywał o kontakty z siłami piekielnymi. Potrafił i posługiwał się tzw. notami tyrońskimi oraz abakusem co u niewykształconych ludzi wywoływało kontrorwersje.

Zginął w Rzymie, w tajemniczych okolicznościach, co stało się podstawą dla różnych legend o jego śmierci. Miał być według nich porwany przez diabły. Został pochowany w bazylice św. Jana na Lateranie.

[Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Papie%C5%BC_Sylwester_II Wikipedia]

Linki zewnętrzne

Osobiste