Alan Leo

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii

William Frederick Alan urodził się w Westminsterze (Anglia) 7 sierpnia 1860 roku o godzinie 5:49 rano. E. F. E. Feuerstein w pracy Trutina Hermetis (w Astrologische Rundschau r. XV) oblicza datę urodzenia Alana Leo podając następujące dane: RA - 9h 41m 26s, Asc - 12 stopni 26 minut Skorpiona, Księżyc - 17 stopni 46 minut Wagi. Datę żony Alana Leo, Bessie Leo, na 5 kwietnia 1958 r. na godzinę 6:47 (Salisbury - 51 stopni 4 minuty N, 14 stopni 8 minut W): RA - 7h 33m 3s, Asc - 16 stopni 49 minut Wagi, Księżyc - 7 stopni 1 minuta Koziorożca.

Alan Leo miał młodość ciężką i od wczesnych lat pracował w zawodzie kupieckim, w którym wyróżniał się nieprzeciętnymi zdolnościami, toteż już w 21. roku życia zostaje kierownikiem filii fabryki maszyn do szycia w Manchesterze. W kilka lat później spotyka tam naturalistę i astrologa dra Richardsona, który wprowadza go w arkana astrologii. W 28 roku życia jest w Londynie, gdzie 21 listopada 1889 roku z przyjacielem F. W. Laceyem zakłada czasopismo astrologiczne. Lipiec 1890 r. przynosi pierwszy numer The Astrologer's Magazine, w którym po raz pierwszy spotyka się pseudonim: Alan Leo. Każdy roczny prenumerator miał zapewniony bezpłatny horoskop. A. Leo obliczał je, a Lacey interpretował. Po roku wydawane pismo miało 1500 stałych prenumeratorów. A. Leo pracował równocześnie w handlu i miał tak duże powodzenie, że jego firma nie mogła nadążyć z wykonywaniem zleceń. Wolny czas od pracy zawodowej w handlu poświęcał w całości astrologii, urządzając odczyty, wykłady oraz wydając czasopismo. Wydaje Symbolikę znaków zodiakalnych Charubela i Metodę dyrekcji Greena. Założył Towarzystwo Astrologiczne, które przetrwało nawet jego śmierć. W początkach lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku poznaje swoją małżonkę jako klientkę na horoskop i prenumeratorkę jego wydawnictwa. Lacey, oddając mu do interpretacji datę urodzenia jego przyszłej żony, mimo woli wykonał zlecenie losu. A. Leo widząc zgodność daty urodzenia pani Bessie sam zaproponował jej małżeństwo, a odwiedzając ją w Southampton - w niedługi czas zawarł z nią związek małżeński. Za radą swojej żony powiększył swoje wydawnictwo astrologiczne w 1985 roku i zmienił tytuł na Modern Astrology. Żył niezwykle skromnie jako zdecydowany wegetarianin, abstynent i niepalący, wstawał o 6. rano i pracował z przerwami na posiłek do 9. wieczorem. Umarł 30 sierpnia 1917 roku. Jego żona wsławiła się również licznymi pracami z zakresu astrologii.

A. Leo ogłosił drukiem 7-tomowe dzieło, które zjednało mu przydomek "ojca astrologii angielskiej". Siedem jego tomów nosi tytuły: Astrology for All, Casting the Horoscope, How to Judge a Nativity, The Art of Synthesis, The Progressed Horoscope, The Key to Your Own Horoscope, Esoteric Astrology. Z jego wydawnictw najwartościowszymi są: Astrology for All, Art of Synthesis, Dictionary of Astrology, Astrologer and His Work, Casting the Horoscope, Esoteric Astrology, Everybody's Astrology, Horoscope in Detail, How to Judge a Nativity, Key to Your Own Nativity, Progressed Horoscope, Astrological Essays, Horary Astrology, Mars, the War Lord, Medical Astrology, Planetary Influence, Practical Astrology, Reason Why in Astrology, Saturn the Reaper, Symbolism and Astrology, What We Mean By Astrology, What is a Horoscope.

A. Leo wypowiedział na łamach swojego pisma astrologicznego następującą sentencję: "Dla naszej ziemi stanowi zwierzyniec niebieski scenę, na której obrazy się bezustannie zmieniają. Z tej sceny pada silne światło na życie ludzi, odgrywających na scenie życia codziennego swe miniaturowe role. Z chwilą urodzenia każdy dostaje sposobność odegrania swej roli dobrze lub źle". Pisze również komentarz do horoskopu Jezusa Chrystusa, który był obliczony przez angielskiego biskupa Butlera w 1675 roku.

W jednym ze swoich dzieł zwraca on uwagę na istnienie dalszej planety w naszym systemie, a znajdującej się za Neptunem i nazywa ją Wulkanem - chodziło tu tymczasem o znalezionego później Plutona - i przypisuje tej planecie działanie na słuch wewnętrzny czyli jasnosłyszenie.

W języku niemieckim najliczniej publikowało jego dzieła wydawnictwo Theosophisches Verlaghaus w Lipsku.]

Osobiste